Czekając na nowy tom…

Niektórzy z Was pokuszą się (a być może już to zrobili?) na powtórkę „Opowieści…”, podejmując kolejny raz podróż z bohaterami. Przychodzimy więc z meekhańską edycją tarota. 

Za Wikipedią: Arkana Wielkie mogą być interpretowane jako zbiór 22 archetypowych sytuacji, postaci i ról, jakich doświadczają ludzie w swojej życiowej wędrówce, której celem, jak twierdzą ezoterycy i mistycy, jest oświecenie duszy. Na początku tej drogi znajduje się arkan Głupiec, a na końcu arkan Świat.

Jaką podróż i wędrówkę podęli, przeszli i przejdą nasi ulubieńcy, zarówno z pierwszego, jak i drugiego planu? Codziennie pojawi się jedna karta, poświęcona jednemu bohaterowi. Zapraszamy do własnych interpretacji i przemyśleń o drodze bohaterów. 🃏

0. Głupiec: Altsin 🃏
Altsin rozpoczyna przygodę poprzez lekkomyślne działania, prowadzące do potrzeby definiowania na nowo swojej osoby. Jego działania są kamyczkiem, który wywoła lawinę wydarzeń mających dramatyczne reperkusje w świecie.

1. Mag: Kanayoness 🧙
Kanayoness posiada większą wiedzę niż ktokolwiek inny ze śmiertelników. Pragnie jednak większego zrozumienia. Gdy zbłądzi, zaciemnia się jej obraz i staje się nieelastyczna.

2. Kapłanka: Aonel 🍂
Aonel jako Czarna Wiedźma posiada wielką wiedzę lecz nie dzieli się nią łatwo. Doradza Altsinowi, zmuszając go do introspekcji. Wyniosły i złośliwy sposób przekazywania rad, ukrywanie burzliwych emocji.

3. Cesarzowa: Deana 👸
Deana, jako Pieśniarka Pamięci, pełni opiekuńczą rolę w plemieniu. Czuje się odpowiedzialna za młodszego brata, Yatecha. Zraniona, porzuca rolę opiekunki, wybierając samotność. W końcu dociera do niej przeznaczenie. W Białym Konoweryn zostaje matką, opiekunką księcia, jego ludu, Domu Kobiet oraz wybranką boga.

4. Cesarz: Kregan

🫅

Kregan jest kochany przez żołnierzy i lud, prezentując wobec nich ojcowskie postawy. Sprawny polityk i generał, wzbudzający respekt. Bardzo surowy wobec wywiadu. Brak oficjalnego dziedzica – potencjalne problemy. 

5. Kapłan: Hrabia Terleach 🙏
Hrabia Terleach jest znany jako honorowy i uczciwy arystokrata. Pozwala odejść Altsinowi wolno, okazując mu miłosierdzie. Popada jednak w religijne szaleństwo, destabilizuje sytuację w Ponkee-Laa, wprowadzając krwawe, religijne rządy.

6. Kochankowie: Yatech i Isanell 👩‍❤️‍👨
Miłość dwojga nastolatków zakończona tragicznym w skutkach wyborem Yatecha.

7. Rydwan: Kailean 🏹
Kailean jest jedną z najlepszych łuczniczek i wojowniczek w czaardanie. Umiejętności zdobyła w niekorzystnych okolicznościach, próbując przeżyć jako sierota. Polega jednak w dużej mierze na wsparciu rodziny (Wozaków i Laskolnyka). W obliczu kryzysu daje się ponieść Berdethowi, tracąc kontrolę nad sobą.

8. Siła: Kocimiętka 🦁
Kocimiętka był niegdyś rozbójnikiem. Otrzymawszy drugą szansę od Laskolnyka, pokazuje się od jak najlepszej strony.

9. Eremita: Borehed 🧙‍♂️
Borehed to mądry szaman, znający tajemnice Wszechrzeczy, niechętnie dzielący się nimi z innymi. Pełni rolę przewodnika dla Kennetha, prezentując przed nim różne, nie tylko ludzkie, perspektywy. Podczas badań na własną rękę na Nocnej Perle, zostaje uwięziony i odizolowany, cierpiąc w nieustającym koszmarze.

10. Koło Fortuny: Eyfra

🎛

Pani Losu, bogini Eyfra i jej trzy służki grają w kości z innymi potęgami o losy świata i śmiertelników.

11. Sprawiedliwość: Laskolnyk 🐎
Zdolny generał, który sukces zawdzięcza drobnemu oszustwu. Po awansie społecznym, popada w polityczne gierki i intrygi. Uwalnia się od nich służąc w czaardanie, gdzie każdy jest równy i wolny.

12. Wisielec: Yatech 🙃
Yatecha ogranicza jego zerojedynkowa wiara w prawdy Issaram. Gdy dokonuje wyboru, ulega kryzysowi tożsamościowemu i religijnemu. Zarówno Isanell jak i Kanayoness oferują mu inne punkty widzenia, korzysta dopiero z rad tej drugiej. Poświęca się dla siostry, a wcześniej poświęca Isanell by ratować, jak wierzy, wspólną duszę plemienia.

13. Śmierć: Bitewna Pięść 👊
Bitewna Pięść, awenderi Obrońcy Ludzkości. Zamiast zapewnić ludziom nowy, bezpieczny świat, wprowadza terror i dokonuje zbrodni wojennych. Ofiara wojny i rodzinnych tragedii. Nie zostaje zgładzony. Odradza się w Altsinie. Poddaje się introspekcji, zmienia się.

14. Powściągliwość: Wielka Matka ♾️
Wielka Matka zgięła karki Potęg, zaprowadzając porządek wśród zwaśnionego, boskiego rodzeństwa, łącząc ich we wspólnym celu. Gdy jej zabrakło, zapanował chaos. Wielkie Rodzeństwo knuje, Niechciani przebijają Mrok.

15. Diabeł: Ojciec Wojny 😈
Ojciec Wojny korzysta z życia i wygód w Złotym Namiocie, dopóki nie zmaga go choroba, którą w końcu przezwycięża. Przebiegły dowódca, rozgrywający nie tylko przeciwników politycznych, ale i własnych, nazbyt ambitnych podwładnych. Siła napędowa największych wrogów Imperium.

16. Wieża: Dengothaag (Miecz Reagwyra) ⚡️
Dengothaag i wydarzenia wokół niego dają początek końca Imperium jakie znamy. Głupiec (Altsin) spada z wieży (miecz Reagwyra). 

17. Gwiazda: Laiwa 🌟
Laiwa pod postacią pięknej kobiety daje nadzieję tam, gdzie się zjawi. Jednak szybko okazuje się to pozorne. Jest ona Niechcianą na usługach Matki Dobrych Panów.

18. Księżyc: Key’la 🌒
Key’la nie wie, że ma ogromne zdolności magiczne. Porusza się na granicy światów, odkrywając tajemnice Wszechrzeczy. Nie kontroluje swoich mocy. Wielokrotnie pada ofiarą – koczowników, czwororękich, sług Dobrych Panów, co potencjalnie może spowodować uszczerbek na psychice i dzikie usposobienie.

19. Słońce: Samyi ☀️
Samiy to sługa ognistego boga, Agara, w postaci zaradnego, pełnego entuzjazmu chłopca. Sojusznik Deany, pozwala przetrwać jej najtrudniejsze kryzysy zapewniając jej wsparcie swojego boskiego zwierzchnika.

20. Sąd Ostateczny: Kenneth 6️⃣ 6️⃣ 🐺
Kenneth stoi na czele Górskiej Straży, w której ważny jest trzeźwy osąd i sprawiedliwe traktowanie podwładnych. Jego obowiązkiem jest obrona potrzebujących i wydawanie osądów na nikczemników. Zostaje przypadkowo wplątany w tajemnicę Wszechrzeczy, zmuszony ponieść ciężar zmian na swoich barkach głosząc na nowo odkrytą prawdę.

21. Świat: Drzewo Światów 🌳
Altsin (Głupiec) kończy swoją podróż, przekazując wiedzę o istnieniu Drzewa (Świata) Szóstkom, mającym pełnić rolę apostołów (Sąd Ostateczny). W tym czasie jednak Niechciani przebijają Mrok.

To już ostatnia wielka arkana. Dziękujemy za wspólną podróż po archetypach wraz z naszymi meekhańskimi ulubieńcami. Oby kolejna odsłona ich wyprawy była w postaci kolejnej części „Opowieści…”. Tego sobie i Wam życzymy. A karty… cóż, karty jeszcze daty premiery nie wyznaczyły.